Najczęstszą przyczyną bólów pleców jest przeciążenie więzadeł kręgosłupa, które utrzymują kręgi we właściwej pozycji.
Odpowiedzią organizmu na taki stan jest skurcz mięśni, przykręgosłupowych. Naprawdę rzadko takie kłopoty są związane z urazami lub poważnymi chorobami (np. nowotwory). Zwykle są efektem trwających długi czas zaniedbań, wadliwej postawy, nieodpowiedniego ułożenia ciała w czasie snu i mało higienicznego trybu życia.
Istotnym czynnikiem wzmagającym ból jest coraz częściej codzienny stres, gdyż napięcie, jakie przeżywamy w ciągu dnia, przekazujemy naszym mięśniom. Pod wpływem stresu napinamy się, mięśnie się kurczą i uniemożliwiają swobodny przepływ krwi, co powoduje, że mięśniom zaczyna brakować tlenu. Niedotlenione mięśnie reagują skurczem. Napięcia spowodowane stresem najboleśniej odczuwamy w okolicy szyi i pasa barkowego.
Gdy jesteśmy zrelaksowani, przez mięśnie krew przepływa swobodnie. Gdy pod wpływem stresu napinamy się, mięśnie się kurczą i uniemożliwiają swobodne krążenie krwi. Jeżeli krew krąży niedostatecznie, to zaczyna brakować tlenu w mięśniach, na co dodatkowo reagują one skurczem. W taki sposób cały proces pogłębia się doprowadzając do reakcji bólowej.
W wyniku ograniczenia ruchomości w odcinku szyjnym pojawiają się problemy z pochylaniem głowy do przodu i odchylaniem jej do tyłu. Może to być przyczyną bólów i zawrotów głowy oraz szumów w uszach, bólów barków, drętwienia rąk.
Zaburzenia ruchomości odcinka piersiowego mogą powodować, między innymi, objawy charakterystyczne dla chorób serca, takie jak na przykład, bóle w klatce piersiowej. Pamiętajmy jednak o tym, aby w przypadku wystąpienia tego objawu udać się również z wizytą do lekarza, najlepiej kardiologa.
Ograniczenie ruchomości w odcinku lędźwiowym mogą utrudnić lub uniemożliwić wykonanie skłonu do przodu, a czasem wręcz chodzenie.
CZYNNIKI RYZYKA
Czynniki indywidualne:
- wysoki wzrost kobiet powyżej 170 cm i mężczyzn powyżej 180 cm,
- otyłość (Im większy ciężar spoczywa na naszym kręgosłupie, tym szybciej się on zużywa),
- wiek od 40 do 59 lat,
- częste ciąże,
- osłabienie mięśni brzucha,
- urazy narządów ruchu.
Czynniki związane ze sposobem życia:
- długotrwałe prowadzenie samochodu (wymuszona pozycja, pośrednie wibracje),
- uprawianie pewnych rodzajów sportów (np. hokej, golf, żeglarstwo, kręgle, piłka nożna).
Czynniki związane z pracą:
- ciężka praca fizyczna,
- długotrwale wymuszona pozycja (często na nie ergonomicznym fotelu)
- często powtarzane ruchy zginania lub rotacji,
- powtarzany wysiłek podnoszenia ciężarów,
- prace biurowe z wielogodzinną pozycją siedzącą.
Zaniedbanie, czy niewłaściwe leczenie poważnych schorzeń kręgosłupa może prowadzić do nieodwracalnych zmian. Takim stanem jest rwa kulszowa, której objawem jest silny ból promieniujący do pośladków, ud lub nawet łydek, spowodowany uciskiem na korzonek nerwowy. Bólom tym może towarzyszyć mrowienie, drętwienie, a także niedowład wymagający szybkiej interwencji lekarskiej. Zbyt późna pomoc może okazać się nieskuteczna.